Mac OS X Leopard

از IRMUG
نسخهٔ تاریخ ‏۱۲ ژوئن ۲۰۰۷، ساعت ۱۶:۰۹ توسط Ali.Samadi (بحث)

پرش به: ناوبری، جستجو

Mac OS X 10.5 با نام Leopard ششمین بروزرسانی بزرگ برای سیستم‌عامل Mac OS X است که در WWDC 2006 و 2007 ویژگیهای آن معرفی شده است. این نسخه‌ی جدید پیش از این قرار بود در بهار ۲۰۰۷ منتشر شود اما تلاش اپل برای ارائه‌ی سر وقت iPhone باعث تاخیر ارائه‌ی Leopard تا ماه اکتبر شده است. قیمت نسخه‌ی مخصوص Desktop این سیستم‌عامل ۱۲۹ دلار خواهد بود.

ویژگی‌های جدید

به ادعای اپل، Leopard حاوی بیش از ۳۰۰ ویژگی جدید است. مهمترین آنها را در ادامه می‌خوانید.

desktop1.jpg

Desktop جدید

متن desktop3.jpg


desktop2.jpg

font

Finder جدید

متن 


font

Quick Look

متن


font

Time Machine

این ابزار جذاب امکان پشتیبان‌گیری از تمام اطلاعات شما را در محدوده‌های زمانی مشخص فراهم می‌کند. از آنجایی که این ابزار امکان ذخیره‌ی تغییرات به جای پشتیبانگیری مجدد را دارد از فضای پشتیبان‌گیری شما خیلی بهتر و مفیدتر استفاده می‌کند. رابط سه‌بعدی Time Machine امکان بازگرداندن فایلها و جستجو در آرشیو را بسیار ساده و جذاب کرده است. اما اگر رابط کاربر جذاب آن را حذف کنیم به نمونه‌هایی که از برخی جهات هوشمندتر هستند اما تا به حال رابطی به این خوبی نداشته‌اند برمیخوریم. چنین ویژگیهای پیش از این در ویندوز ۲۰۰۳ ، ویندوز Vista و OpenSolaris در صورت استفاده از ZFS فراهم شده بود، اما شاید نه به این جذابی.

font

Spaces

spaces.gif

حتی افرادی که صفحه‌ی نمایش بزرگ دارند معمولا با مشکل کمبود جا و شلوغی در دسکتاپشان در اثر باز بودن پنجره‌های متعدد مواجه می‌شوند. تا به حال راه حلهای متعددی برای حل این مشکل ارائه شده که یکی از آنها دسکتاپهای مجازی است. یعنی کاربر با یک کلید میانبر یا با کلیک ماوس بین چند دسکتاپ حرکت کرده و برنامه‌ها و پنجره‌هایش را در بین آنها تقسیم کند. از این طریق می‌توان به عنوان مثال یک دسکتاپ را برای کارهای اداری، یک دسکتاپ را برای ایمیل و مرور وب و یک دسکتاپ را برای سرگرمی اختصاص داد.

spaces.gif

Mail

در نسخه‌ی جدید Mail امکان ساخت و استفاده از قالب(template)های مخصوص و زیبا برای نامه‌نگاری فراهم شده است. همچنین می‌توانید یادداشتها و برنامه‌ریزیهایتان را مستقیما از داخل خود Mail انجام دهید.


font

iChat

iChat امکانات جذاب جدیدی دارد. امکان انتخاب عکس به عنوان تصویر پشت‌زمینه‌ در هنگام ویدیوکنفرانس آن هم بدون نیاز به پرده‌ی آبی واقعا جذاب است. امکان به اشتراک گذاری و نمایش عکس، فیلم، ارائه(presentation) و... در هنگام گفتگو، امکان ورود با چند کاربر، استفاده از افکتهای PhotoBooth و... از دیگر ویژگیهای iChat جدید هستند.

font

iCal

امکان به اشتراک گذاری و فعالیتهای گروهی با استفاده از استانداردهای باز از امکانات نسخه‌ی جدید می‌باشد.


font

Dashboard

در Leopard و با استفاده از Safari امکان انتخاب بخشی از یک صفحه‌ی وب و ایجاد یک Widget زنده از آن به آسانی فراهم شده است.


font

Safari

سرعت بهبود یافته، امکانات بهتر جستجوی داخل صفحه(مشابه Firefox)، امکان تغییر سایز جعبه‌های متن در سایتها، تشخیص متن ارسال نشده و هشدار به کاربر در مورد بستن پنجره، امکان جابجایی Tabها، قابلیت ادغام کردن تمام پنجره‌ها به صورت یک پنجره با چند Tab، مدیریت ساده‌تر Bookmarkها.

font

Parental Controls

اختیارات بیشتر برای والدین فراهم شده تا حتی به عنوان مثال زمان مجاز برای انجام هر بازی را برای فرزندانشان مشخص کنند.


font

Boot Camp

متن


font

Photo Booth

متن


font

Front Row

متن


font

DVD Player

متن


font

Accessibility

نرم‌افزار سخنگوی پیشرفته‌تر و با صدای طبیعی از جمله امکانات بهبودیافته‌ی Leopard برای کاربران معلول است.


font

Automator

متن


تکنولوژی‌های جدید

در Leopard تغییرات بنیادین بسیاری ایجاد شده که این نسخه را برای توسعه‌دهنده‌ها جذابتر از قبل می‌کند. امکانات ۶۴بیتی، امکان استفاده از برخی ویژگیهای انحصاری Cocoa در برنامه های Carbon، امکانات جدید در FrameWorkها، ابزارهای توسعه‌ی جدید و... که حتی برای کاربر هم جذاب هستند. به عنوان مثال بهبود موتور متنی Cocoa در مواجهه با پرونده‌های سنگین و طولانی، امکان چک کردن متن از نظر گرامر و امکان کپی و paste انتخابهای مختلف(Multiple text selections) در استفاده‌ی کاربرهای عادی بسیار مفید خواهد بود. همچنین به نظر می‌رسد کیفیت تصویر بهتری در Quicktime 7.1 مشاهده خواهیم کرد. رابط کاربر مستقل از وضوح(Resolution Independent UserInterface) که در Tiger معرفی شده بوده احتمالا در Leopard رسما استفاده خواهد شد و در صورت همکاری توسعه‌دهنده‌ها رابط کاربر مک باز هم با کیفیتتر خواهد شد.

font

64Bit

تا پیش از این در Mac OS X از پردازنده‌های ۶۴ بیتی پشتیبانی می‌شد. در Mac OS X Panther فقط سازگاری و امکان آدرس دهی Ram بیشتر از ۴ گیگابایت فراهم شده بود اما برنامه‌ها همچنان ۳۲بیت بودند. در Mac OS X Tiger امکان ساخت برنامه های ۶۴بیتی با استفاده از امکانات یونیکس فراهم شد، به این معنا که برنامه‌های ۶۴بیتی در بنیان ۶۴بیتی و در رابط کاربر ۳۲بیتی بودند. سرانجام در Mac OS X Leopard پشتیبانی ۶۴بیت کامل شده و اکثر قریب به اتفاق Frameworkها از جمله Cocoa و Carbon سرانجام ۶۴بیتی هم شده‌اند و خوشبختانه این اقدام بدون از بین رفتن سازگاری با برنامه‌های ۳۲بیتی و بدون نیاز به شبیه‌سازی فراهم شده است. اگرچه اپل این قابلیت را برای Mac Pro و Xeon تبلیغ می‌کند اما پشتیبانی از قابلیتهای ۶۴بیتی G5 هم به همان کیفیت قرار داده شده است. در آینده وقتی اصطلاح Universal Binary را شنیدید احتمالا برنامه‌ای سازگار با ۴ پردازنده مورد بحث است: PPC32 یا PowerPCهای ۳۲بیتی مثل G3 و G4. PPC64 یا PowerPCهای ۶۴ بیتی یعنی G5. x86 یا i386 یا پردازنده‌های ۳۲بیتی اینتل مثل CoreDuo و CoreSolo. x64 یا EM64T یا پردازنده‌های ۶۴بیتی اینتل مثل Xeonهای جدید و Core2Duo. این معماری ۶۴ بیتی با معماری IA64 یا Itanium کاملا متفاوت و ناسازگار است. به نظر نمی‌رسد اپل در آینده‌ی نزدیک برنامه‌ای برای پشتیبانی از Itanium داشته باشد. جالب اینکه Mac OS X Leopard در یک بسته‌بندی واحد و بر روی یک دیسک از تمام Platformهای مذکور(غیر از Itanium) پشتیبانی خواهد کرد.

font

Core Animation

عضو جدید خانواده‌ی Core که امکان استفاده از انیمیشن در رابط کاربر برنامه‌ها و ساخت رابطهای کاربر متفاوت و جذاب مانند Front Row و TimeMachine را برای توسعه‌دهنده‌ها فراهم می‌کند. با استفاده از قدرت OpenGL و Quartz و کارت گرافیک و در مکهای چند پردازنده‌ای و چند هسته‌ای با استفاده از Multi Threading. به نظر می‌رسد هدف اول از ایجاد خانواده‌ی Core امکان ساخت آسان برنامه های قدرتمند و متفاوت برای توسعه‌دهنده ها است تا برنامه‌های مک از مشابهشان در سایر سیستم‌عاملها قدرتمندتر و جذابتر باشند.

font

Multicore

متن


font

Unix

متن


font

فرمت

کمپانی Sun Microsystems تائید کرد اپل در نگارش جدید سیستم عامل OSX 10.5 Leopard از فناوری Zettabyte File System استفاده خواهد کرد که سازنده آن Sun می باشد.

فناوری Zettabyte File System که اختصارآ ZFS خوانده می شود نخستین فرمت فایل سیستم 128 بیتی است که قادر به ذخیره سازی اطلاعات به مقدار 18 بیلیون برابر نسل کنونی فایل سیستم های 64 بیتی است. یک زیتابایت (zettabyte) معادل است با 1.024 اگزابایت (exabytes) و یا برابر با 1,000,000,000,000,000,000,000 بایت (bytes) می باشد.

برنامه نویسان شرکت Sun تصمیم دارند ضمن توسعه این فناوری، مجوز استفاده از آنرا بصورت کد باز (Open Source Licence) منتشر نمایند. هم اکنون این فایل سیستم، در آخرین نگارش از سیستم عامل Solaris در حال استفاده می باشد.

ZFS با این قول که با فرمت سیستم +HFS اپل همخوانی کاملی داشته و نسبت به آن بهبود یافته است، منتشر می گردد.


font

Security

متن


ابزارهای توسعه

font

XCode 3

متن


font

Dashcode

متن


font

Xray

متن