دیکشنری فارسی در مک

از IRMUG
پرش به: ناوبری، جستجو
دیکشنری فارسی در مک

چنانکه می‌دانید، اپل در سیستم عامل خود، برنامهٔ دیکشنری سیستم را طوری طراحی کرده که به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که دیکشنری‌های دیگری بجز آنکه همراه با سیستم عامل عرضه می‌شود را به آن اضافه کنند. دوستمان « رضا یگانه » قدم پیش گذاشته و دیکشنری انگلیسی به فارسی را به برنامهٔ دیکشنری سیستم اضافه کرده‌است. این مسئله به دو سبب از اهمیت زیادی برخوردار است، یکی اینکه این اواخر تمام دیکشنری‌های فارسی-انگلیسی مجانی، تجاری شده‌اند و کاربر باید بابت استفاده از آنها مبلغی را پرداخت کند و این البته برای دوستان ساکن در ایران بدلایل عملی امر سهلی نیست، دوم اینکه گنجاندن این امکان در سطح سیستم عامل، استفاده از آنرا تسهیل کرده و زبان فارسی را در سیستم مک به سطح دیگر زبان‌ها ارتقاء می‌دهد.


برای نصب دیکشنری انگلیسی فارسی به ترتیب زیر عمل شود:

۱- فایل دیکشنریِ انگلیسی‌به‌فارسی را از اینجا دریافت نمایید. فایل دیکشنری فارسی‌به‌انگلیسی هم از اینجا قابل دریافت است.

۲- پس از دریافت فایل، پوشهٔ از حالت فشرده درآمدهٔ Persian.dictionary را به پوشه Dictionaries که در پوشهٔ Library که در پوشه Macintosh HD قرار دارد، منتقل کنید.

/Library/Dictionaries


تصویر دیکشنری مک


برای استفاده از این دیکشنری در برنامه‌های مختلف از جمله سفاری، می‌توانید در System Preferences، وارد بخش Trackpad شده و گزینه Look up & data detector را فعال نمایید.


فعال‌سازی Look up & data detector


برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه «دیکشنری فارسی در مک» انجمن مراجعه نمایید.